Blacha stalowa powlekana 0

Stal powlekana:

Zaczniemy od blachy stalowej ocynkowanej powlekanej. Jest to materiał z którego wykonuje się większość blach trapezowych, blachodachówki oraz opierzenia dla nich. Głównym powodem jej popularności jest cena oraz możliwość wyboru koloru z bardzo szerokiej gamy palety RAL. Żywotność tego typu blach zależy od ilości i grubości powłok oraz rdzenia. Najczęściej spotykamy blachę o grubości powłoki 25 mikronów (wówczas ich gwarancja na brak perforacji to ok. 10 lat), rzadziej można spotkać blachę stalową powlekaną z powłoką o grubości 50 mikronów (wówczas ich gwarancja na brak perforacji to ok. 30 lat). W obydwu przypadkach mówimy o blachach stalowych o grubości 0,5 mm. Dodam jeszcze, że każda blacha powlekana jest wcześniej ocynkowana (pokryta warstwą cynku), a później dopiero nakłada się farbę. Chroni to ją więc przed korozją.
Obróbka blach stalowych powlekanych jest dość łatwa, ale należy pamiętać o fundamentalnych zasadach przy jej cięciu. Bardzo ważne jest aby ciąć ją "na zimno'' ręcznymi nożycami do blach, elektrycznymi nożycami do blach (rozdzierak) lub piłą taśmową o niskich obrotach. NIE WOLNO ciąć tych blach szlifierką kątową (tzw. gumówka) czy też palnikiem. Z momentem ,,potraktowania'' blachy stalowej powlekanej szlifierką kątową tracimy gwarancję. Dobrze więc przeprowadzić rozmowę z dekarzem jaką technikę stosuje, abyśmy nie stracili na złym doborze ,,specjalisty". Piszę o tym, ponieważ wciąż nagminnie słyszę od niektórych wykonawców: "a to sobie szlifnę tą blachę kątówką". Nie wolno tego robić, ponieważ szlifierka kątowa przegrzewa blachę i w tym miejscu w ciągu paru miesięcy pojawi się jakże niechciana rdza. 

Łącznie tego typu blachy odbywa się na zakładkę po odpowiednim przycięciu, w niektórych przypadkach wymaga się zastosowania uszczelniacza dekarskiego. Niestety stali powlekanej nie można lutować. Wyjątkiem stali którą można lutować jest stal ocynkowana (ta sama blacha, ale bez powłoki lakieru).

Blacha stalowa powlekana może spełnić oczekiwania projektantów, przez wzgląd na ilość kolorów, możliwości zakupu powłoki połysk (gładka) lub mat (ziarnista). Dla wykonawców ich powłoka może stanowić problem w momencie gdy chcemy zaklepać opierzenie komina. Powłoka przy podwójnym rąbku często zostaje naruszona, przez przymus zaklepania tego połączenia. Zalecamy więc w takim wypadku wybór blach o dużo lepszej kowalności (miedź, tytan cynk). Wielu dekarzy uważa, że tylko te dwa rodzaje blach nadają się do klepania. Osobiście się z tym zgadzam. Czasami stosuje się również aluminium, ale problem jest podobny jak przy stali powlekanej. Ponadto aluminium i stal przy zbyt szybkim zaklepywaniu może zacząć pękać (szybciej niż miedź czy tytan cynk).

Plusy:

- cena 

- szeroki zakres kolorystyczny

- pokryta jest warstwą cynku (tzw. ocynk)

- dostępność

- łatwość obróbki 

Minusy:

- żywotność 

- słaba kowalność (przy zaklepywaniu opierzenia)

 

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl