Pas nadrynnowy 0

Pas nadrynnowy (pas okapowy, fartuch dachowy)

Pas nadrynnowy to nieodłączny element każdego dachu bez względu na to jakie pokrycie jest na nim zamontowane. Tą obróbkę blacharską należy stosować na dachu krytym dachówką, blachodachówką, blachą trapezową, papą, blachą na rąbek, membraną dachową PVC, EPDM, łupkiem kamiennym, gontem bitumicznym czy gontem drewnianym. Równie niezbędny jest jako opierzenie balkonu czy tarasu.

Często pas nadrynnowy różni się wymiarami i przekrojem przez wzgląd na pokrycie dachowe, lecz w każdym przypadku spełnia tą samą rolę. Fartuch okapowy można stosować samodzielnie lub w połączeniu z rynnami. Pas nadrynnowy jest połączeniem pokrycia dachowego i rynny. Dzięki jego zastosowaniu woda nie dostaje się pod rynnę, woda opadowa nie podciąga pod pokrycie dachowe. Jeśli zrezygnujemy z rynny i zastosujemy fartuch okapowy samodzielnie, wówczas woda będzie okapywać po kapinosie tak aby oddalić ją od elewacji. Podobnie jest w przypadku balkonu czy tarasu, w tych przypadkach właśnie najczęściej rezygnuje się z rynien przez wzgląd na małą ilość wody która się tam zbiera. 

Pas nadrynnowy pod dachówkę, blachodachówkę i blachę trapezową jest często taki sam. W przypadku gontów bitumicznych warto zakupić pas nadrynnowy, który nachodzi na połać min. 10cm. Przez wzgląd na to, że gont należy przykleić do opierzenia lub podkładu. W przypadku stosowania pasa okapowego pod papę termozgrzewalną, blachę należy odpowiednio przygotować przed zgrzewaniem. Stosujemy wówczas grunt bitumiczny wysoce penetrujący, w miejscu sklejenia z papą. Pas nadrynnowy jako opierzenie balkonu zaleca się odpowiednie odizolowanie obróbki od wszelkiego rodzaju klei i zapraw, aby uniknąć niepożądanej reakcji chemicznej. Często stosuje się do tego papę, izolację PCV lub innego typu hydroizolacje. 

Pas nadrynnowy

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl