Google+
Blacha tytanowo cynkowa

Blacha tytanowo cynkowa:

Coraz popularniejszą blachą na obróbki blacharskie jest tytan cynk. Na ogół jest to blacha cynkowa w ponad 99% z domieszką tytanu. W naturalnym kolorze tytan cynk wygląda jak blacha stalowa ocynkowa. Główna różnica jest taka, że tytan cynk nie rdzewieje. Wykazuje dobrą kowalność, dzięki czemu znajduje zastosowanie w dachach na rąbek, czy też na opierzenie komina. Można ją dobrze rozklepać, nadaje się do lutowania. Coraz popularniejszy jest również klej do tytan cynku, ułatwia i przyśpiesza on pracę z tym materiałem. Jeśli jest dla nas na pierwszym miejscu trwałość blachy, a nie kolorystyka tytan cynk będzie dobrym wyborem. Sprawdzi się jako opierzenie komina, obróbki blacharskie pod dachówkę czy jako opierzenie dachu z blachy tytanowo cynkowej.

Tytan cynk naturalny po pewnym czasie od zamontowania pokrywa się jasnoszarą patyną. Przez pierwszy rok-dwa pa tyna ta, nie jest zbyt estetyczna i równomierna. Aby uzyskać jednolitą i piękną patynę należy odczekać 3-5 lat w zależności od miejscowych warunków atmosferycznych. Dla klientów, którzy nie mogą czekać tak długo i chcieliby od razu mieć piękne spatynowane blachy dostępne są gotowe patyny: jasnoszara oraz grafitowa.

Żywotność blach tytanowo cynkowych określa się na około 100-150 lat, w zależności od grubości oraz miejscowych warunków atmosferycznych. Nie zaleca się stosowania tej blachy w środowisku agresywnych chemicznie. Należy też pamiętać, że temperatura topnienia cynku to około 420°C. Tak więc przy montażu na dachu krytym papą termozgrzewalną, należy zachować ostrożność podczas zgrzewania oraz odpowiednio odizolować. Można wówczas stosować np. papę samoprzylepną, aby płomień nie docierał do blachy. Przy lutowaniu blach tytanowo cynkowych należy pamiętać o jej temperaturze topnienia, jej predyspozycje do lutowania określiłbym jako bardzo dobre. Choć wymaga wprawy i wyczucia od dekarza.

Plusy:

- nie rdzewieje.

- żywotność 100-150 lat

- dobra kowalność

- można lutować lub kleić.

- łatwość obróbki

- po zamontowaniu pokrywa się ochronną patyną.

Minusy:

- cena

- tylko trzy kolory w standardzie (inne na specjalne zamówienie)

- niska temperatura topnienia

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy od home.pl